Historie

Historie

Na území dnešního Mexika se nacházely vyspělé civilizace již v 1. tisíciletí před naším letopočtem. Mezi první národy patřili Olmékové, kteří zde zanechali obřadní stavby, zdobené mozaiky i řezby do kamene. Hlavní kultovní střediska dnes naleznete v San Lorenzo, La Venta, Laguna de los Cerros a Tres Zapotes. Nejpozoruhodnější na Olmécích bylo, že vytvářeli nádherná sochařská díla bez pomoci kovových nástrojů, vše prováděli kamennými dláty a sekáčky.


Poté se sem přesunuli z území Guatemaly Mayové, po kterých zde zůstaly impozantní chrámové pyramidy. Z jejich kultury se nedochovalo mnoho, ví se o nich, že od Olméků převzali písmo, uměli zaznamenávat čas. Ale i přesto po sobě zanechali řadu uměleckých děl a písmo, které dosud nebylo zcela rozluštěno.


Po nich se tu objevili Toltékové – kmen, který vznikl smíšením různých populací Indiánů. Mezi další obyvatele patřili Aztékové, kteří založili osadu, město Tenochtitlán. Aztékové rozšířili svou zemi na většinu území středního Mexika. I oni vynikali ve stavebnictví, byli zruční řemeslníci a používali složitý kalendář.


Po objevení Ameriky tuto mocnou zemi dobyl španělský dobrodruh Hernán Cortéz, který napadl a úplně zničil hlavní město Aztéků Tenochtitlán. Postupně byla vysušena jezera a v těchto místech vzniklo nové území, které dostalo jméno Nové Španělsko, s novým městem, které nazvali Mexiko. Španělsko tuto kolonii začalo vykořisťovat, což pro Indiány znamenalo otroctví. Všechna tato nahromaděná zloba rozpoutala boje za nezávislost, která byla vyhlášena roku 1821. Roku 1824 vznikla federativní republika. Roku 1846 následovala válka mezi Mexikem a USA, kterou Mexiko prohrálo a bylo donuceno postoupit USA celou oblast od Kalifornie po Nové Mexiko.

Dále pokračovalo období politických bojů, kterou nakonec vyhráli liberálové v čele s Benitem Juarezem, který se stal prezidentem. Po jeho smrti se vlády ujal nový prezident Porfirio Diaz, jehož diktátorský režim byl svržen roku 1910. V tomto roce začala mexická revoluce, do jejíhož čela se postavili Pancho Villa a Emiliano Zapata. Tyto skupiny nakonec vytvořili revoluční stranu, která je dodnes v konfliktu s mexickou vládou.

Přeposlat Tisknout

Počasí

Čtvrtek 29°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 29°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.66 CZK

MXNMXN = 1.09 CZK

USDUSD = 22.06 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist